Twoje opony w dobrych rękach!

PORADY > Wskazówki dotyczące jazdy w deszczu

Wskazówki dotyczące jazdy w deszczu
Przestrzeganie poniższych zaleceń to dobry sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo Tobie i Twoim pasażerom podczas jazdy na mokrej nawierzchni.

1. Regularnie kontroluj opony.
Przed wyjazdem w trasę zawsze kontroluj opony swojego pojazdu. Pamiętaj o następującym rutynowym przeglądzie:

Utrzymuj poprawne ciśnienie w oponach. Poprawne ciśnienie w oponach jest określone przez producenta samochodu i podane na krawędzi drzwi, słupku i schowku lub wlewie paliwa. Ponadto można je także znaleźć w instrukcji obsługi. Liczba podana z boku opony nie jest zalecanym ciśnieniem powietrza w tej oponie, lecz maksymalnym dopuszczalnym. Ciśnienie powietrza w oponach należy kontrolować przynajmniej raz na miesiąc.
Kontroluj głębokość bieżnika opon. Jeśli bieżnik jest odpowiedniej głębokości, mniejsze będzie prawdodpobieństwo poślizgów i aquaplaningu.

2. Zwolnij.
Podczas opadów deszczu woda miesza się z zanieczyszczeniami i olejem zgromadzonym na nawierzchni, dlatego łatwiej wpaść w poślizg. Najlepszym sposobem uniknięcia poślizgu jest zmniejszenie prędkości. Jazda z mniejszą prędkością zapewnia lepszą styczność bieżnika z nawierzchnią, zwiększając tym samym przyczepność.

3. Poznaj sposoby wychodzenia z poślizgu.
Poślizg może się przydarzyć nawet najbardziej rozważnemu kierowcy. W takim wypadku należy pamiętać, żeby nie naciskać na hamulec. Nie należy pompować pedału hamulca w pojazdach wyposażonych w system ABS, lecz nacisnąć go pewnie i starać się sterować pojazdem zgodnie z kierunkiem poślizgu.

4. Zachowaj odpowiednią odległość od samochodu jadącego przed Tobą.
Jazda w warunkach deszczowych wymaga delikatnego posługiwania się przyrządami sterującymi – kierownicą, sprzęgłem, pedałami hamulca i gazu – oraz większej tolerancji na błędy i nagłe zdarzenia. Jeśli w chwili rozpoczęcia jazdy pada deszcz, Twoje buty będą wilgotne i mogą łatwo ześliznąć się z pedałów. Przed uruchomieniem silnika wytrzyj buty o wycieraczkę lub wykładzinę samochodu. Wszyscy kierowcy powinni regularnie kontrolować sprawność przednich i tylnych świateł, świateł stopu oraz kierunkowskazów. Pamiętaj, że hamowanie na nawierzchni mokrej jest trzy razy dłuższe niż hamowanie na nawierzchni suchej. Ponieważ droga hamowania jest dłuższa, należy zachować bezpieczną odległość. Odległość między twoim samochodem i samochodem jadącym z przodu powinna być nieco większa niż dwie długości samochodu.

5. Jedź po śladach zostawianych przez pojazd jadący przed Tobą.
Unikaj używania hamulców. Tam, gdzie to możliwe, zwalniaj, zdejmując nogę z pedału gazu. Włączaj przednie światła, nawet gdy pada lekki deszcz. Dzięki temu będziesz lepiej widzieć drogę, a inni kierowcy będą lepiej widzieli Ciebie. Pamiętaj o włączaniu świateł dziennych, jeśli Twój samochód jest w nie wyposażony, aby kierowcy jadący za Tobą lepiej Cię widzieli.

6. Przygotuj się do podróży.
Jazda w warunkach deszczowych wymaga delikatnego posługiwania się przyrządami sterującymi – kierownicą, sprzęgłem, pedałami hamulca i gazu – oraz większej tolerancji na błędy i nagłe zdarzenia. Jeśli w chwili rozpoczęcia jazdy pada deszcz, Twoje buty będą wilgotne i mogą łatwo ześliznąć się z pedałów. Przed uruchomieniem silnika wytrzyj buty o wycieraczkę lub wykładzinę samochodu. Wszyscy kierowcy powinni regularnie kontrolować sprawność przednich i tylnych świateł, świateł stopu oraz kierunkowskazów.

7. Naucz się reagować na aquaplaning.
Aquaplaning występuje w sytuacji, gdy woda znajdująca się przed oponami gromadzi się szybciej, niż Twój samochód jest w stanie ją wypchnąć. Ciśnienie wody powoduje, że samochód unosi się i wpada w poślizg na cienkiej warstwie wody znajdującej się pomiędzy oponami a nawierzchnią. Może to spowodować całkowitą utratę styczności samochodu z nawierzchnią i niebezpieczeństwo poślizgu, wyjechania poza pas ruchu lub nawet zjechania z drogi. Aby uniknąć aquaplaningu, należy dbać o właściwy poziom bieżnika, ciśnienie opon oraz ich wymianę, gdy jest to konieczne. Na mokrych nawierzchniach należy jeździć wolno i omijać kałuże. Warto też trzymać się śladów pozostawionych przez samochody jadące przed Tobą. Jeśli przytrafi Ci się aquaplaning, unikaj nagłego hamowania i skręcania, gdyż może to spowodować poślizg. Zdejmij nogę z pedału gazu, aby wytracić prędkość i odzyskać czucie drogi. Jeżeli hamowanie jest konieczne, rób to delikatnie, pompując pedał hamulca. Jeżeli twój samochód jest wyposażony w ABS, możesz hamować normalnie. W razie konieczności komputer pokładowy będzie imitował pompowanie pedału hamulca.

8. Jeżeli deszcz staje się zbyt silny, zatrzymaj się!
Silny deszcz może przeciążyć wycieraczki, a wtedy przez szybę będą się przelewały ciągłe strumienie wody. Gdy widoczność jest ograniczona w stopniu uniemożliwiającym dostrzeżenie poboczy lub pojazdów z bezpiecznej odległości, zjedź z drogi i przeczekaj deszcz. Najlepiej zatrzymać się na parkingu lub innym miejscu pod ochroną. Jeśli jedynym wyjściem jest pobocze, wjedź na nie jak najdalej i poczekaj, aż ulewa przejdzie. Zostaw włączone światła, a także włącz światła awaryjne, aby ostrzec innych kierowców.

9. Pierwsze opady deszczu sprawiają, że nawierzchnia staje się bardzo śliska.
Pierwsze opady deszczu sprawiają, że warunki jazdy stają się bardzo trudne ze względu na śliską powłokę powstającą w wyniku wymieszania się wody i zanieczyszczeń pozostających na drodze, np. oleju. W takich warunkach kierowcy mogą odczuwać ograniczoną kontrolę jazdy, więc powinni zachowywać szczególną ostrożność przez pierwsze pół godziny od rozpoczęcia opadów.

10. Zachmurzenie ogranicza widoczność.
Zachowaj większą ostrożność podczas wyprzedzania.

11. Pozwól wyschnąć hamulcom po przejechaniu przez kałużę.
Jeżeli kałuża była na tyle głęboka, że mogły zamoknąć klocki hamulcowe, wysusz je, lekko naciskając pedał hamulca.

12. Nie prowadź pojazdu w stanie zmęczenia.
Zatrzymuj się przynajmniej co kilka godzin lub kilkaset kilometrów, aby odpocząć.
źródło: GoodyearCennik wymiany opon 4 szt. (wraz z wyważaniem):


wymiana opon na felgach stalowych - 50zł
wymiana opon na felgach aluminiowych - 70złNASI PARTNERZYGUM-SERWIS wymienił już tysiące opon! Dziękujemy za zaufanie.


Wulkanizacja Kraków - Wymiana opon Nowa Huta


Copyright © 2013-2014 GUM-SERWIS - Designed by Tomasz Tytko WULKANIZACJA KRAKÓW - OPONY UŻYWANE KRAKÓW